NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

HTR, yerli x-ray cihazı ile 5 milyon dolarlık ithalatın önüne geçti

TRS 22XX Uzun Menzilli Mobil Hava Arama Radarları’nın Türkiye’de üretimini yapmak amacıyla Türk-Fransız ortak girişimi olarak 1990’da kurulan …

HTR, yerli x-ray cihazı ile 5 milyon dolarlık ithalatın önüne geçti

TRS 22XX Uzun Menzilli Mobil Hava Arama Radarları’nın Türkiye’de üretimini yapmak amacıyla Türk-Fransız ortak girişimi olarak 1990’da kurulan HAVELSAN Teknoloji Radar Sanayi ve Ticaret AŞ (HTR), geliştirdiği yerli x-ray cihazları ile yurt ekonomisine ve istihdamda sunduğu katkıyı artırmaya devam ediyor. Thales hisselerinin Şubat 2001’de HAVELSAN’a devriyle milli bir kuruluş haline gelen HTR, yerli x-ray cihazlarıyla 5 milyon dolarlık ithalatın önüne geçti.

HTR Genel Müdürü İzzet Şirin, x-ray tarama sistemlerinin yaklaşık 4 yıldır gündemlerinde yer alan bir ürün ailesi olduğunu söyledi. Yerli üretim olmadığı için bu ürünlerin yurt dışından tedarik edildiğine ve yüksek miktarda kaynağın yurt dışına gittiğine dikkati çeken Şirin, şöyle konuştu: “Bir proje kapsamında yüklü miktarda ihtiyaç gündeme geldi. Biz de bu kaynağın yurt dışına gitmeden yurt içinde üretilmesi, daha sonra da bunun ürün ailesi şekline dönüştürülmesine ilişkin strateji geliştirdik. Bu kapsamda 200’ün üzerinde cihaz üretildi, teslimatları yapıldı, sahada başarılı şekilde kullanılmaya devam ediliyor. Ayrıca bu ürünü, ürün ailesine dönüştürmek istediğimiz için şu anda mevcuttaki versiyona ilave yetenekler ve farklı tarama sistemlerinin de dahil olduğu çözümleri savunma sanayimizin önemli bir şirketiyle iş birliği kapsamında geliştirmeye devam ediyoruz. Yakında bunlar da kullanıma girecek. Bu sayede aslında yurt içinde 5 milyon doların üzerinde bir kaynak kalmış, yerli istihdam yaratılmış oldu. Ayrıca bilgi birikimi sayesinde türev ürünler de çıkarmak mümkün hale geldi. HAVELSAN Teknoloji Radar olarak yerlileştirme ve millileştirme kapsamında yaptığımız önemli bir proje. Buradaki ürün ailesini çeşitlendirmeye çalışıyoruz.”

“Bakım idame maliyetleri de düşüyor”

Teslimatını yaptıkları ürünlerin en yoğun kullanılan tek jeneratörlü ürün grubundan oluştuğunu belirten Şirin, ihtiyaca göre farklı tünel boyutlarına yönelik versiyonları da bulunduğunu ifade etti.
İşbirliğiyle geliştirdikleri cihazın çift jeneratörlü olacağı kaydeden Şirin, şunları kaydetti: “Önemli bir kamu kurumunun yerleşkelerinde kullanılıyor olacak. Şu ana kadar teslimatlarını yaptığımız ürünler hem askeri hem sivil tesislerde giriş kontrolünde önemli bir unsur ve katma değer sağlayan bir ürün olarak envanterde bulunuyor. Ayrıca sadece tedarik aşaması değil, sonrasında bunların bakım ve idamesi de çok ciddi maliyet oluşturuyor. Yurt dışından tedarik edilen ürünlerde bakım ve idame faaliyetleri nedeniyle ciddi maliyetle karşı karşıya kalınıyor. Bakım projelerimiz kapsamında yerleştirdiğimiz ürünleri çok daha maliyet etkin şekilde hizmet sunmaya devam ediyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ