NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Ergin Ataman, iş yaşamında da şampiyon

Şampiyon Anadolu Efes’in başında basketbolda Avrupa’nın en büyük kupasını kaldıran ilk Türk başantrenör Ergin Ataman’ın çorap sektöründe faaliyet yürüten ailesinin üçüncü kuşak temsilcisi olduğunu biliyor muydunuz? Türk çorap sanayisinin gelişmesine büyük katkı sunan şirketleri yöneten Ataman ile iş yaşamını konuştuk.

Ergin Ataman, iş yaşamında da şampiyon

Mustafa Kemal ÇOLAK

Türkiye, basketbolda geçen pazar akşamı kazanılan tarihi başarının mutluluğunu yaşıyor. Anadolu Efes, Basketbol THY Avrupa Ligi Dörtlü Finali’nde İspanya ekibi Barcelona’yı mağlup ederek Türkiye’ye şampiyonluk sevinci yaşatırken, Ergin Ataman da Avrupa’nın bu en büyük basketbol organizasyonunda kupa kaldıran ilk Türk başantrenör ünvanını elde etti. Şampiyon Anadolu Efes, ertesi günü ulaşım sponsoru Corendon Hava Yolları’na ait özel uçakla İstanbul’a döndüğünde, beklendiği gibi çok kalabalık bir medya mensubu tarafından karşılandı. O vakitten itibaren de başarının en büyük mimarlarından Ergin Ataman, uzun, yorucu ancak sonu büyük mutlulukla biten sportif serüvene ilişkin soruları yanıtlıyor, duygularını paylaşıyor.

Tanışıklığımız 2000’li yıllara uzanan Ergin Ataman ile dün bir televizyon canlı yayını sonrası ben de söyleşi yaptım. Tahminlerin aksine kendisine spordan ziyade iş yaşamına ilişkin sorularım oldu. Bilenler azdır, Ergin Ataman’ın çorap sanayisinde de faaliyetleri var. Bu alan dede mesleği. Ailesinin, sektöre büyük hizmetlerde bulunan şirketler kurduğunu, Türkiye çorap sanayisinin gelişiminde büyük rol oynadığını belirtmeliyim. Selanik göçmeni dedesi Halil Ataman’ın ilk adımlarını attığı, babası İbrahim Nuray Ataman’ın Türkiye’de olduğu kadar İtalya’daki girişimleriyle de geliştirdiği çoraptaki faaliyetlerini, ailesinin üçüncü kuşak temsilcisi olarak gururla sürdürüyor.

Yıllarca çorap üretimi de yapan Ataman Ailesi, 15 yıl kadar önce imalattan çekilerek tamamen sektöre makine sağlayıcı rolü üstleniyor. Baba Ataman’ın dünyanın en büyük çorap makinaları üreticisi Lonati’nin Türkiye temsilciliğini alması, ailenin olduğu kadar Türk sanayiciliğinin de dönüm noktası oluyor. Atamanlar ve Lonteks şirketleriyle yürüyen faaliyetlere Ergin Ataman’ın dahil olması, 1990’lı yıllarda İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirmesinin ardından gerçekleşiyor. Ergin Ataman, “Bir taraftan sporu diğer yandan iş yaşamını birlikte sürdürüyorum. Sektöre büyük hizmetlerde bulunduğumuzu söyleyebilirim” diyor.

İtalyan marka, yalnız Türkiye’de değil, dünyada da sektörün en büyük makine tedarikçisi ünvanına sahip. Çorap makinalarında hemen her ülkede açık ara pazar payına sahip. Türkiye çorap sanayisinin kullandığı makinaların yüzde 90’ından fazlasının Lonati Grubu’na ait olduğunu belirten Ataman, “Eğer Türkiye bu alanda en büyük ihracatçı konuma geldiyse, kapasitesi en büyük iki ülkeden biri olduysa bunda Lonati’nin payı çok büyüktür” diyor.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ