NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!

Dolar/TL’de bir rekor daha: 9,09 aşıldı

Hüseyin KOYUNCUOĞLU Dolar/TL’nin rekor yolculuğu hız kesmeden devam ediyor. Üst üste 4. günde de rekor seviyelerini güncelleyen dolar/TL’nin …

Dolar/TL’de bir rekor daha: 9,09 aşıldı

Hüseyin KOYUNCUOĞLU

Dolar/TL’nin rekor yolculuğu hız kesmeden devam ediyor. Üst üste 4. günde de rekor seviyelerini güncelleyen dolar/TL’nin yeni zirvesi 9,09’un üzerine çıktı. Böylece eylül ayında dolar karşısında yüzde 7 değer kaybeden Türk Lirası’nın ekim ayının ilk yarısındaki değer kaybı ise yüzde 2 civarında. 2020 sonuna göre değer kaybı ise yüzde 22’yi buldu.

Merkez Bankası’nın sürpriz faiz indirimi ile başlayan ABD Doları’ın gelişen ülke para birimleri karşısında güçlenmesinin de etkisiyle Türk Lirası, dolar karşısında en fazla değer kaybına uğrayan para birimi oldu. Bazı analistler dolar/TL’de son günlerde yaşanan yükselişte Türkiye’nin Suriye’de yeni operasyon ihtimalinin de etkili olduğu görüşünde.

Dolar/TL için yeni zirve; 9,0940

23 Eylül’deki faiz indirimiyle birlikte 8,80 seviyesini aşarak rekor güncelleyen dolar/TL, yükseliş trendiyle birlikte önce 9 lira seviyesini aştı. Hafta başında geçilen 9 lira psikolojik sınırının üzerinde artmaya devam eden kur, bugün 9,08’i de aştı. Gün içerisinde 9,0940 en yüksek seviye olurken bu seviye aynı zamanda dolar/TL’deki yeni rekor olarak kayıtlara geçti.

Saat 15:30 sularında 9,07’yi geçen dolar/TL, ABD’de enflasyonun beklentilerin üzerinde gelmesiyle birlikte 9,09’un üzerini de test etti.

Bugün özelinde gelişen ülkelerin para birimlerinden ayrışan Türk Lirası için 9,30 seviyesi direnç seviyeleri olarak yorumlanıyor. Olası geri çekilmelerde en ciddi destek seviyeleri ise 9,85 düzeyinde… ABD Dolar Endeksi bugün yüzde 0,2 civarı düşüşle 94,32 seviyesinde bulunuyor. Şu dakikalarda ABD tahvil faizlerinde de yüzde 1 civarı gerileme söz konusu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ