NasilFirma'ya Hoşgeldiniz!

Esnaf, fiyat artışlarında çareyi Perakende Yasası’nda görüyor

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, temel ihtiyaç ürünlerine yapılan zamların önlenmesine yönelik atılacak adımın Perakende Yasası’nın çıkarılması olduğunu söyledi.

Esnaf, fiyat artışlarında çareyi Perakende Yasası’nda görüyor

Fiyat artışlarına yönelik açıklama yapan Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, esnafların hipermarket ve zincir marketlerin baskısı arasında sıkışıp kaldığını söyledi.

Perakende Yasası’nın çıkarılmamasının esnaf ve üreticileri olumsuz etkilediğini ve iç piyasada dengesiz bir ekonomik ortam oluşmasına yol açtığını belirten Çelikus, “Özellikle zincir marketler, piyasayı istedikleri gibi manipüle ediyorlar. Fiyat etiketleri artık günlük değişmeye başladı. KDV indirimine rağmen raflarda bir indirim olmadığı gibi insafsızca zam yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

Temel ihtiyaç ürünlerine gelen zamların önlenmesine yönelik atılacak adımın Perakende Yasası’nın çıkarılması olduğunu belirten Çelikus, şunları kaydetti: “Yapılması gereken, Perakende Yasası’yla piyasaların bu zincir marketlerin tekelinden çıkarılması, Hal Yasası ile de üreticilerin nefes almasını sağlamak. Tarımsal üretimin artırılması için tarımsal ürün ithalatının kısıtlanması, çiftçinin tohum, gübre ve mazot gibi temel girdilerinin sübvanse edilmesi, hayvancılığın doğru teşviklerle desteklenmesi, hayvan ithalatı yerine süt ve et hayvancılığının desteklenmesidir.”

KAYNAK: DÜNYA

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ