NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!
NasilFirma.Com – Firmalara Detaylı Bak !

EBRD’den Ford Otosan’a 650 milyon euroluk sendikasyon kredisi

Ford Otosan’dan yapılan açıklamaya göre EBRD, Ford’un Avrupa pazarı için 1 tonluk ticari araçlarının yeni nesil tamamen elektrikli ve plug-in …

EBRD’den Ford Otosan’a 650 milyon euroluk sendikasyon kredisi

Ford Otosan’dan yapılan açıklamaya göre EBRD, Ford’un Avrupa pazarı için 1 tonluk ticari araçlarının yeni nesil tamamen elektrikli ve plug-in hibrid versiyonlarının üretimini desteklemek amacıyla Ford Otosan’a 650 milyon euro kredi sağlayacak.

Finansman paketinin 175 milyon eurosunu kendi kaynaklarından karşılayacak EBRD, 475 milyon euroluk kısmını ise, diğer kredi veren şirketler tarafından sağlayacak. Katılımcı kreditörler arasında Akbank AG, Bank of China, BNP Paribas, Emirates NBD Bank (P.J.S.C.), Green for Growth Fund, HSBC, Industrial and Commercial Bank of China, Mediobanca, MUFG, QNB ve Societe Generale bulunuyor.

Ford Otosan, 2023’ün ilk yarısında yeni 1 tonluk Ford Transit Custom’ın dizel, hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) ve tam elektrikli versiyonlarını kademeli olarak üretmeye başlayacak.

Ford Otosan 2026’ya kadar, 20,5 milyar TL yatırım öngörüsüyle teşvik aldığını duyurmuştu

Şirket, otomotiv sektörünün elektrik dönüşümüne öncülük etme misyonuyla Kocaeli fabrikalarında yeni nesil elektrikli ve bağlantılı ticari araç üretim projelerine 2026’ya kadar 20,5 milyar TL yatırım öngörüsüyle teşvik aldığını bir süre önce açıklamıştı.

Yatırımın tamamlanmasıyla Ford Otosan’ın yaklaşık 3 bin kişi için yeni istihdam sağlanması hedefleniyor.

“Bu stratejik yatırım ülke ekonomisine katkı sağlayacak”

EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, yaptığı açıklamada, elektrikli araçların, taşımacılık sektörünün sera gazı emisyonlarını azaltması yolunda umut vadeden bir adımı temsil ettiğini bildirdi.

Tuerkner, “EBRD’nin Türkiye’yi Avrupa’nın ticari EV üretim merkezlerinden biri olması, teknik bilgi birikimiyle katkı sağlaması, istihdam yaratması ve düşük karbon ekonomisini öne çıkarması konularında desteklediğini memnuniyetle ifade etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ