NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!
NasilFirma.Com – Firmalara Detaylı Bak !

Borçelik Ar-Ge Projesi ile Tofaş’a Destek Oldu!

Borçelik Ar-Ge Projesi ile Tofaş’a Destek Oldu!

Borçelik Tofaş için geliştirdiği Ar-ge projesi ile Fiat Egea’nın arka kapı iskeleti üretimi için destek sağladı. Borçelik, Türkiye’nin en büyük galvanizli çilek üretici konumda. Hissedarları arasında yr alan Arcelor Mittal ile bir araya gelen marka, Tofaş için önemli bir Ar-ge projesi geliştirdi. Bu çalışma sonrasında Fiat Egea için 3000 ton arka kapı iskeleti Borçelik sacı ile sağlandı.

Borçelik ve Tofaş markası ile gerçekleştirdiği işbirliği Fiat Egea için önemli bir katkı oldu. 2015-2020 seneleri arasında 284 binden fazla satış adedine ulaşan Fiat Egea üretim sürecine sağlanan katkı hakkında Mustafa Ayhan önemli açıklamalar yaptı. Borçelik Ar-ge departmanında Sorumlu İcra Kurulu Üyeliği görevini yürüten Ayhan; ‘’ Borçelik olarak dijital dönüşüm sayesinde fark yaratan bir rekabet yapısına sahibiz. Tofaş ile stratejik anlamda önemli çalışmalar sürdürüyoruz. Çalışma sonrasında 40 binden fazla Fiat Egea için arka kapı sisteminin oluşturulmasına destek oldu. Bu yüzden çok gururluyuz’’ ifadelerini kullandı.

Ayhan açıklamalarında yaptıkları ortak çalışmalar sayesinde Fiat Egea’da kalıp set-up sürelerinin azaldığını ve hızlı üretime geçişin odak noktası olduğunu ifade etti. ‘’ Çalışmalara 2018 senesinde başladık dedi. 2019 senesinde proje çıktıları Tofaş ile paylaşıldı. Sonrasında da deneme üretimler ile başarı geldi. 2020 senesinde de ürünlerinin Tofaş tarafından tercih edildi.’’

Tofaş üretimi Durdurdu!
Tüm bunların yanında pandemi sürecinin etkileri nedeniyle, Tofaş’ta çip krizi nedeniyle üretim durduğu ifade edildi. Otomobil üreticisi TOFAŞ, 19 mart 5 Nisan arasında üretim yapmadı. Küresel çip krizi Türkiye’de de üretimi büyük boyutta etkiledi. Oyak markası sonrasında TOFAŞ markası üretime ara verme kararı aldı. Yaşanan mikroçip tedarik aksamaları, 2 hafta süre ile üretimin durmasına neden oldu. Gerekli olan açıklama KAP’a yapıldı. Kararın etkileri asgari seviyede tutulması için bu ara verilen dilimde periyodik olarak çalışmaları yapılmaya devam etti. Bakım çalışmaları haricinde üretim faaliyetlerinin durduğu ifade edildi. TOFAŞ markası, geçtiğimiz sene üretimde daralma nedeniyle 300 çalışan ile iş fesih yapmak zorunda kalmıştı. TASYAD Başkanı Alper Kanca yaptığı açıklamada bu kararın sürpriz olduğunun altını çizdi. Yaşanan sorunlardan haberdar olduğunu ama bunun bu noktaya geleceğini tahmin etmediğini ifade etti.

Kanca açıklamasının devamında sadece çip eksikliği değil genel olarak işleyişte sorunlar olduğunu ve bunun pandemi kaynaklı olduğunu ifade etti. Öncesinde sorunsuz işleyen sürecin pandemi de kopmalar yaşanması ile sorunların ortaya çıktığını ifade etti. Bir çok hammadde temini için yaşanan sorun üretimin durmasına neden oldu. Pandemi süreci tam olarak bitmeden sorunlar devam edecek.

Kanca; ‘’ Tedarik sorunu fabrika kapaması için tek sebep değildir. Bunun arkasında yatan asıl sorun aslında piyasanın durumu. Türk Otomobil Sanayisi için en büyük Pazar Avrupa Birliği. Ülkemiz üretimlerinin çok büyük bir kısmını Avrupa ülkelerine gönderiyor. 2011 senesinin ilk iki ayına baktığımız zaman geçtiğimiz seneye göre %20 oranında azalma var. Bunun ana sebebi pandemi. Bu düşüşler varken sektörün normal olduğunu söylemek ve üretimin standartlarında devam etmesini beklemek doğru olmaz. Kapanmaların arkasında yatan sorunun ana nedeni şu an ki piyasa’’ ifadelerini kullandı.

Üretim 5 nisan itibari ile devam ediyor. Yaşanan bu sorunlar ile alakalı bilgileri sitemiz üzerinden almaya devam edebilirsiniz. Güncel içerikler ile sizlere firmalar hakkında yeni bilgiler aktarmaya devam edeceğiz. Sitemiz üzerinden firma haberlerini ve insan kaynakları uzmanlık konularını takip etmeye devam edebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ