NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!
NasilFirma.Com – Firmalara Detaylı Bak !

BAT, COVID-19 aday aşısında insan testlerine başlıyor

British American Tobacco (BAT), kar amacı gütmeyen COVID-19 aday aşısında insan testlerine başlıyor. Tüm fazlar tamamlandığında haftada 3 milyon doza yakın aşı üretilecek.

BAT, COVID-19 aday aşısında insan testlerine başlıyor

British American Tobacco (BAT), tütün bitkisinden geliştirdiği ve oda sıcaklığında saklanabilecek aday aşının insanlar üzerinde gerçekleştirilecek faz-1 ve faz-2 aşamalarına geçiyor. Tüm fazlar tamamlandığında şirket, haftada 3 milyon doza yakın aşı üretecek.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, koronavirüs salgınına karşı aşı adayı geliştiren firmalar arasında BAT da yer alıyor. BAT’ın ABD’deki biyoteknoloji iştiraki Kentucky BioProcessing (KBP) tarafından tütün bitkisi bazlı teknolojiyle geliştirilen aday aşı, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) onayı alarak klinik deneylere geçen aşılar arasında yer almaya hak kazandı.

Tütünün alternatif kullanımları üzerine Ar-Ge çalışmalarına ağırlık veren KBP’nin geliştirdiği aşı adayı (KBP-COVID-19; NCT04473690), dünya üzerinde klinik öncesi testleri geçmeyi başaran sınırlı sayıda aşıdan biri oldu. Faz-1 deney çalışmasına 18 ila 49 ve 50 ila 70 yaşları arasında iki farklı yaş grubuna ayrılacak toplam 180 sağlıklı gönüllünün katılması planlandı.

Faz-1 klinik testlerinin olumlu sonuçlanması durumunda Faz-2 çalışmaları için de düğmeye basılacak. Klinik öncesi tüm testlerin tamamlanması ile yasal düzenlemeler çerçevesinde haftada 3 milyon doza kadar ulaşabilecek bir aşı üretimi yapılması hedefleniyor.

Kar amacı gütmüyor

KBP, COVID-19 aşısı çalışmalarının yanı sıra tütün bitkisini kullanarak dört değerlikli (dört suşlu) grip aşısı (KBP-V001; NCT04439695) üzerinde de hazırlıklarını sürdürüyor.

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ