NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!
NasilFirma.Com – Firmalara Detaylı Bak !

Ada Tersane, çevreci dostu feribot üretimine hız verdi

Gemi inşa ve tamir alanında faaliyet gösteren Ada Tersanesi özel maksatlı gemi inşa projelerinde iş hacmini artırmak için ‘tam yol’ dedi. Ada Tersanesi Yönetim Kurulu Üyesi Ece Erkoç, proje tekliflendirme süreçlerinin 2020’ye göre 2021’de daha iyi olduğunu ve kapasitelerine ilave 43 bin metrekare dahil ettiklerine dikkat çekti.

Ada Tersane, çevreci dostu feribot üretimine hız verdi

İSTANBUL – Tuzla’da faaliyet gösteren Ada Tersanesi özel maksatlı gemilerden askeri projelere, ticari gemilerden tamir bakım hizmetlerine kadar birçok konuda sektörden gelen talepleri karşılıyor. Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO), deniz taşımacılığından kaynaklı sera gazı emisyonlarını azaltmak için belirlediği yeni regülasyonları 1 Ocak 2020’de devreye almış, buna göre, gemilerde kullanılan yakıtlardaki yüzde 3,5 olan küresel kükürt üst sınırı yüzde 0,50’ye indirilmişti. Bu dönüşüme sürecini yeni inşa tarafını da adapte ettiklerini dile getiren Ada Tersanesi Yönetim Kurulu Üyesi Ece Erkoç, Kuzey Avrupa ülkelerine yönelik özel maksatlı gemi inşa projelerine odaklandıklarını söyledi. Proje tekliflendirme süreçlerinin 2021’in ilk çeyreğinde 2020’nin aynı dönemine nazaran daha iyi geçtiğinin altını çizen Erkoç, “Şu anda devam eden ve Norveç’e teslim edilmek üzere iki tane özel maksatlı yeni inşa hibrit feribot projemiz var. Haziran ayında Hidle isimli ilk gemimizi teslim edeceğiz. Temmuz’da da bu feribotun kardeş gemisi Ombo teslim edilecek” şeklinde konuştu. Mevcut gemilerin 74 metre boyunda 14,50 metre genişliğinde olduğunu dile getiren Erkoç, “Her iki gemimizde 60 araç ve 200 yolcu taşıma kapasitesine sahip” bilgisini verdi.

SAVUNMA SANAYİ PROJELERİNDE DE VAR

Yeni bir tersanenin işletmesini aldıklarını dile getiren Erkoç, “Bu tersaneyi bünyemize katmamızla birlikte faaliyet sahamız 32 bin metrekareden yaklaşık 75 bin metrekareye çıktı. İlave 43 bin metrekarelik alanı bünyemize kattık” diye konuştu. Burada ağırlık olarak tamir-bakım ve yeni inşa projelerinin sürdüğünü kaydeden Erkoç, savunma sanayinde de önemli atılımlar yaptıklarını söyledi. Milli Savunma Bakanlığı’na teslim edilmek üzere lojistik destek gemilerine yönelik inşa süreçlerinin devam ettiğinin altını çizen Erkoç, “Milli Savunma Bakanlığı’na teslim edeceğimiz ve yapımı devam eden iki adet lojistik destek gemisinin inşası devam ediyor. Bu gemilerden ilkini 6 ay içerisinde teslim etmeyi planlıyoruz. Diğer gemiyi ise 18 ay sonra Milli Savunma Bakanlığı’na teslim etmeyi öngörüyoruz” dedi.

YILLIK OLARAK YAKLAŞIK 15 BİN TON ÇELİK İŞLİYOR

Tersanelerinde yıllık olarak 15 bin ton çeliğin işlendiğini kaydeden Erkoç, “Yüzer havuzu bünyemize katmamız ile birlikte tamir bakım alanında gelen talepleri daha rahat karşılamaya başladık. Bu ivmenin tamir bakım konusunda sene boyunca devam edeceğini öngörüyoruz. Bu tahmini yapmamızdaki en büyük neden ise 2020 yılında gemi adamlarının 14 gün karantinada kalma süresinin sürvey işlemlerinin aksamasına neden olmasıydı. Buradan biriken taleple şu anda tamir bakım ayağında tersanemiz oldukça yoğun” ifadelerini kullandı.

Kuzey Avrupa ülkeleri çevreci gemilere destek veriyor

Çevresel hassasiyetler doğrultusunda hidrojen gemilere yönelik taleplerde de artışlar yaşandığını dile getiren Erkoç şunları söyledi: “Bu taleplerin en büyük çıkış noktası ise devletlerin sektör temsilcilerine sunmuş olduğu destekler. Ülkemizde de bu tarz bir destek mekanizmalarının oluşturulması iş hacmimizin yerli pazara da kaymasında etkili olacaktır.”

KAYNAK : Dünya Gazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ