NasilFirma.Com'a Hoşgeldiniz!
NasilFirma.Com – Firmalara Detaylı Bak !

2021 senesinde Beyaz Yaka Motivasyonunda Değişimi

2021 senesinde Beyaz Yaka Motivasyonunda Değişimi

Zihinsel olarak iş akışını sürdüren masa başı çalışanlara beyaz yaka ismi verilmektedir. Daha çok ofis ortamında çalışan beyaz yaka, idari, büro, yönetsel görevlerin tamamını içeren bir kapsamda yer almaktadır. İş örnekleri arasında danışmanlık, pazarlama, muhasebe gibi sektörler vardır. Bu terim; profesyonel çalışanların genel olarak giymiş olduğu beyaz gömleklerden gelmektedir. 2021 senesinde beyaz yaka grubunun pandemi sürecinden etkilendiğini görebiliyoruz.

Beyaz yaka çalışanları genel olarak lisans mezunudur. Ek eğitim ile yüksek kazanç potansiyeline sahip olabilirler. Belli mesai saatleri içinde çalışırlar ve bazı yan hakları vardır. İşlerin sistemli olarak çalışması için iş planına uygun olarak hareket ederler.

Beyaz yaka, içinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeniyle iş tanımı açısından biraz değişiklik yaşadı demek mümkündür. Evden çalışma veya hibrit çalışma modeli ile beyaz yakılılar daha çok alıştıkları modelden farklı tarzlarda faaliyetler göstermeye başlamıştır. Bu durum motivasyon algısının ve beklentilerin değişmesine neden oldu.

Beyaz Yakanın Dünyadaki durumu
Genel olarak pandemi sürecini değerlendirecek olursak sadece Türkiye’de değil global anlamda iş modellerinde değişim olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Çalışanların büyük bir kısmı uzaktan çalışma yöntemine geçiş yapmak zorunda kaldı. Oldukça konforlu olan Evden çalışma yöntemi, beyaz yakalıları hem olumsuz hem de olumsuz anlamda etkilemiştir.

Evden çalışma yöntemi ile iş faaliyetlerine devam eden personellerin en fazla şikayet ettikleri konuların başında, kendilerine kolayca ulaşılabilir olması ve gece gündüz fark etmeden iş verenlerin direktiflerine uyum göstermek zorunda kalınması geliyor. Aynı zamanda hayat dengesinin bozulması pandemi sürecinin önemli eksilerinden biridir. İş-Özel Hayat dengesini sağlama konusunda zorluk çeken çalışanların motivasyon açısından olumsuz etkilendikleri bilinmektedir. Özellikle çocuk bakımı ile ilgilenen kadın çalışanlar bu konuda zorluk çekiyor.

Beyaz yakalarının şikayet konuları arasında yemek saatlerinde yapılan toplantılar da yer almaktadır. Evden çalışma düzeni ile ortaya çıkan sorunlar gün geçtikçe daha belirginleşmektedir. Ofis çalışanları, iş yerlerinde ödemekle yükümlü olmadığı faturaları, evde çalışma süreçlerinde ödemek zorunda kalmaktadır.

Beyaz yakanın Motivasyonu nasıl artar?
Pandemi sürecinin zihinsel anlamda da yıpranmalara neden olduğunu ifade edebiliriz. Sürecin uzaması ile strese bağlı olan hastalıklar baş gösterebilmektedir. Beyaz yakalılar pandemi süreçlerinde aileleri ile birlikte daha çok zaman geçirmek ve onların moralini yüksek tutmak istiyor. Beklentiler arasında buna bağlı olarak mesai saatlerinin düzenlemesi vardır. Aynı zamanda ev giderlerinin artması beyaz yakalıları yüksek maaş beklentisine sokmaktadır.

Tüm bunlar beyaz yaka motivasyonu nasıl sağlanır sorusunu akıllara getirmektedir. Şirketler çalışanlarının verimliklerini arttırmak adına somut adımlar atmaktadır. Beyaz yakalıların daha verimli çalışması, iş verenin daha çok kazanç elde etmesi anlamına geliyor.

⦁ Motive edici unsurların başında takdir görmek gelmektedir. Özel günlerinde hatırlanmak ve önerilerin dinlenmesi çalışan için son derece önemlidir. Kişi dinlendiğini anlarsa bu kendisini değerli hissetmesine neden olur.

⦁ Çalışanın yaşamış olduğu sorunlar için gerekli olan çözüm odaklı adımların atılması, streslerinin azaltılması grup çalışmalarına yönelmek, motivasyon arttırıcı etkenlerden biridir.

⦁ Aynı zamanda belli zaman aralıkları ile proje bazlı getirilecek olan ödül sistemi, kişinin verimini yükseltir.

Beyaz yakanın motivasyonu arttırmak işverenler için son derece önemli bir adımdır. Bu anlamda özel eğitim setleri, motivasyon arttırıcı sözler etkili olabilir. Aynı zamanda en büyük tatmini yaşatacak noktaların başında zam geliyor. Kişinin çalışmak için odak noktalarının başında para kazanmak gelmektedir. Bu nedenle, iş veren çalışanın maaşına zam yaparsa bu son derece etkili olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ